15 Cze

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – w praktyce

W trakcie Wiosennych Podlaskich Spotkań Stomatologicznych organizowanych w Serwach w dniach 01-03 czerwiec 2017r., Adam Wróblewski miał przyjemność wygłosić wykład pod tytułem „Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – w praktyce”. W trakcie spotkania, przedstawione zostały wybrane, zdaniem autora najważniejsze zagadnienia związane z wprowadzeniem i utrzymaniem elektronicznej dokumentacji medycznej z punktu widzenia świadczeniodawcy (gabinetu). Zapraszamy do zapoznania się, jeśli zastanawiają się Państwo nad wprowadzeniem Elektronicznej Dokumentacji Medycznej bądź posiadają ją już wdrożoną. Aby otworzyć prezentację, prosimy kliknąć TUTAJ

14 Cze

Jak w praktyce przygotować się do kontroli GIODO?

Szanowni Państwo,

W trakcie Wiosennych Podlaskich Spotkań Stomatologicznych organizowanych w Augustowie w dniach 02-04.06.2016 r., Adam Wróblewski miał przyjemność wygłosić wykład pod tytułem „Jak w praktyce przygotować się do kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO)?”

Zapraszamy do zapoznania się. Aby otworzyć prezentację, prosimy kliknąć TUTAJ

01 Cze

Jak zabezpieczyć się przed wirusami szyfrującymi dane i wymagającymi okupu za ich odzyskanie (ransomware)?

Jedną z obaw związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną są – popularne ostatnimi czasy – wirusy, które szyfrują dane na komputerze i wymagają zapłaty okupu celem odzyskania do nich dostępu. W internecie nie brakuje przykładów infekcji przez tego typu wirusy, które zaatakowały między innymi brytyjską sieć szpitali i bankomaty powodując utrudnienia w ich działaniu. Co zrobić, aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniami oraz ich skutkami? Przeczytaj więcej

01 Cze

Generowanie wybranych zestawień potrzebnych w trakcie kontroli NFZ (księga przyjęć, lista oczekujących)

Aktualnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz.U. 2015 poz. 2069) mówi o tym, że każdy gabinet powinien prowadzić księgę przyjęć o strukturze określonej we wspomnianym rozporządzeniu. Jest ona następująca: Przeczytaj więcej

01 Cze

Windows XP i Vista – dlaczego warto rozważyć zmianę systemu na nowszą?

System Windows XP był najlepiej sprzedającym się produktem Microsoft na początku XXI wieku. Szacunkowo 20% ludzi na świecie korzysta jeszcze z tego systemu.

Windows XP został wydany 25 października 2001r. a najnowszą wydaną łatkę Service Pack 3 (5.1.2600) otrzymał 21 kwietnia 2008r. zatem 9 lat temu. To dość dawno. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego nastąpił 8 kwietnia 2014r. Od tego czasu nie jest już wspierany przez producenta – Microsoft jak i twórców oprogramowania.

Przeczytaj więcej

01 Cze

Kopie bezpieczeństwa

Cyfryzacja poszerza się co za tym idzie, zapisujemy co raz to więcej danych. Elektroniczna dokumentacja medyczna, rejestracja pacjentów online wszystkie te dane przechodzą przez systemy informatyczne. Co by było gdyby nagle uszkodził się dysk w komputerze? Tak, to w wielu przypadkach nieszczęście. Warto, więc dbać o kopie danych zapasowych.

Przeczytaj więcej

15 Maj

Bezpieczeństwo publicznej sieci Wi-Fi w firmie

Będąc w mieście, w centrach handlowych często można napotkać otwartą sieć Wi-Fi. Jest to udogodnienie dla klientów. Oczekując w kolejce, pacjent może przejrzeć wiadomości, czatować ze znajomymi. Dzięki temu czekając 30 minut na wizytę, czas mija mu szybciej niż by obserwował otoczenie i spoglądał na zegarek. Na co zwrócić uwagę przy udostępnianiu sieci publicznej w swojej firmie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Przeczytaj więcej