01 cze

Kopie bezpieczeństwa

Cyfryzacja poszerza się co za tym idzie, zapisujemy co raz to więcej danych. Elektroniczna dokumentacja medyczna, rejestracja pacjentów online wszystkie te dane przechodzą przez systemy informatyczne. Co by było gdyby nagle uszkodził się dysk w komputerze? Tak, to w wielu przypadkach nieszczęście. Warto, więc dbać o kopie danych zapasowych.

Przychodzimy do pracy, włączamy komputery i zaczynamy pracę. Na początku przeanalizujmy co tak naprawdę dla nas jest ważne. Przyjmujemy pacjentów, wprowadzamy dane, dokumentację, zdjęcia np. RTG. Za pewien czas przychodzą ponownie Ci sami pacjenci. Mając dokumentację medyczną możemy przeanalizować przebieg czynności i ocenić czy stan zdrowia pacjenta się polepsza. Dane te są zazwyczaj przytrzymywane w pliku lub bazie danych. Jest to istotne, aby w momencie awarii sprzętu można było przywrócić najnowszą dostępną kopię.

Co zatem powinniśmy archiwizować?

  • pliki lub pochodne elementy baz danych gdzie są przechowywane dane pacjentów i firmy
  • dane zapisywane na stanowiskach pracowników np. dokumenty, zdjęcia firmy
  • dane z urządzeń, na których wykonywane są badania

Gdzie i jak archiwizować dane?

Można skorzystać z usługi automatycznych kopii zapasowych oferowaną przez naszą firmę. Możemy też wykonywać kopie zapasowe samemu przy użyciu programów lub ręcznie przenosząc pliki na nośnik zewnętrzny. Nośnikiem takim może być dysk zewnętrzny, pendrive czy zwykła płyta DVD/Blu-ray. Warto pamiętać by dane zapisywać na inny nośnik niż źródłowy, ponieważ nic to nam nie da jeśli ten sam dysk na się uszkodzi.

Jak często dokonywać archaizacji?

Najlepiej najczęściej jak się tylko da. Najnowsza kopia zapasowa będzie miała świeższe informacje niż wykonana z ubiegłego roku. Dlatego też warto wykonywać aktualizację co najmniej raz na dzień np. po zakończeniu pracy.