26 wrz

Jak przygotować się do konkursów NFZ w rodzaju AOS? Punktacja do ankiety

Szanowni Państwo,

Ostatnio opublikowaliśmy ankiety, jakie należy uzupełnić na potrzeby udziału w konkursie ofert NFZ. Dzisiaj publikujemy punktację, która ukazuje ile punktów dodatnich bądź ujemnych można uzyskać w związku z zaznaczeniem konkretnej odpowiedzi na pytanie ankietowe.

Pełne zestawienie dotyczące punktacji w poradniach AOS zostało opublikowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia z dnia 8 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Możecie Państwo pobrać wspomniane rozporządzenie klikając w TEN LINK. Celem poznania punktacji za poszczególne odpowiedzi na pytania w ankiecie należy w pierwszej kolejności – niezależnie od profilu medycznego poradni – zapoznać się ze stronami 52-54 (tzw. część wspólna), a następnie z tabelą ukazującą oceniane warunki w zależności od rodzaju poradni, np.
– Świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii – strony 26-28
– Świadczenia w zakresie okulistyki – strony 39-40
– Świadczenia w zakresie neurologii – strony 18-19
– Świadczenia w zakresie kardiologii – strony 13-14
– Świadczenia w zakresie endokrynologii – strony 7-8
– Świadczenia w zakresie diabetologii/diabetologii dla dzieci: KAOS – Cukrzyca – strony 50-51
– Świadczenia w zakresie gruźlicy i chorób płuc – strony 21-22
– Świadczenia w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu – strony 36-37
– Świadczenia w zakresie leczenia osteoporozy – strona 38
– Świadczenia w zakresie otolaryngologii – strony 41-42
– Świadczenia w zakresie audiologii i foniatrii – strony 43-44
– Świadczenia w zakresie logopedii – strona 45
– Świadczenia w zakresie reumatologii – strony 23-24
– Świadczenia w zakresie alergologii – strona 4

Aby mieć pełen obraz sytuacji, należałoby się także zapoznać z późniejszymi zmianami. Chodzi między innymi o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2019 r. (strony 2 – 4), które wprowadziło nowe zakresy świadczeń:
– Świadczenia w zakresie pediatrii (strony 3-4)
– Świadczenia w zakresie chorób wewnętrznych (strony 2-3)
Dodatkowo pojawiły się modyfikacje dotyczące KAOS, poradni diabetologicznych i badań echo płodu. Zmiany prezentujemy szczegółowo TUTAJ.

Ważną i korzystną dla ogółu świadczeniodawców zmianę przynosi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2021 r., w którym zostaje uchylone kryterium: „Brak ważnej pozytywnej opinii o celowości inwestycji albo brak ważnej pozytywnej opinii w sprawie protestu – dotyczy podmiotu leczniczego, jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego podmiotu leczniczego utworzonych po dniu 29 czerwca 2016 r. lub innej inwestycji wszczętej po tym dniu, przy pomocy których mają być udzielane świadczenia opieki zdrowotnej objęte przedmiotem postępowania”, za które wcześniej można było otrzymać minus 8 punktów. Przykładowo, w ankiecie konkursowej dotyczącej okulistyki za rok 2022 nie ma już tego pytania.

Jeżeli są Państwo zainteresowani kontraktowaniem w zakresie badań rezonansu magnetycznego, to warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 4 lipca 2022 r. w którym nastąpiła zmiana kryterium: „3.1. Realizacja w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc, w którym ogłoszono postępowanie, 1000 badań rezonansu magnetycznego, w tym również badań: 1) RM serca – badania czynnościowe i morfologiczne bez wzmocnienia kontrastowego (ICD–9: 88.925); 2) RM serca – badanie czynnościowe i morfologiczne bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (ICD–9: 88.926); 3) Badanie czynnościowe mózgu – RM (ICD–9: 88.913); 4) Spektroskopia – RM (ICD–9: 88.970).” polegająca na dodaniu „5) RM piersi (ICD-9: 88.906).;